دسته‌ها
اخبار

بتن چیست؟ 7 نکته از بتن که نمیدانستی! از چه نوع بتن باید در ساختمان استفاده کرد؟ استوارسازان

هر دو این ماشین ها سیار هستند و می توانند در مکان های مختلف حرکت کنند. همچنین آن ها قادر به تولید سازه هایی مانند یک خانه کوچک در کمتر از یک روز می باشند. عناصر پیش ساخته می توانند به سرعت به محل های استفاده منتقل شوند، در نتیجه ترافیک کاهش می یابد و ایمنی کارگران بالا می رود. نظارت بر کنترل کیفیت این محصولات به دقت صورت می گیرد، از این رو محصول نهایی ایده ال خواهند بود.

سطوح بتونی با تقطیر آب و یا با استفاده از پارچه های نگهدارنده رطوبت مانند آستر یا پنبه تشک، خشک می شوند. روش های دیگر به عمل آوردن بتن، باعث جلوگیری از تبخیر آب با آب بندی سطح با پلاستیک یا اسپری های خاص به نام ترکیبات عمل آورنده می شود. به علاوه، ساختمان های بتنی بادوام بالا، هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان را نیز کاهش می دهند. بتن مانند چوب خطر تخریب و فرسایش در برابر موریانه، قارچ و یا حشرات را ندارد؛ بنابراین با ماندگاری بالا، نیاز به تعمیر و نگهداری قابل توجه ای بعد از ساخت نخواهند داشت. با فواید مرتبط با بتن، می توان فهمید که چرا محبوبیت بتن در ساخت وساز بالاست.

بتن چیست؟ 7 نکته از بتن که نمیدانستی! از چه نوع بتن باید در ساختمان استفاده کرد؟ استوارسازان

بتن به دلیل مواد موجود در ساختار خود توانایی بالایی در تحمل ضربه نداشته و همین امر باعث شده است که از آن فقط در کاربردهای عمومی و غیر حیاتی استفاده شود. اما بر خلاف بتن ساده، حالت مسلح و یا از پیش تنیده آن، بسیار پرکاربرد بوده که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. 15 تا 20 درصد حجم این بتن فضای خالی می‌باشد و جهت عبور دادن آب و هوا از خود طراحی شده است. این بتن دارای حفره و سوراخ بوده و با روند اختلاط و روش‌های پیاده‌سازی بخصوص، اجرا و ساخته می‌شود. نوعی بتن با عیار سیمان پایین می‌باشد که قبل از آغاز عملیات ساخت و ساز، به منظور آماده سازی بستر خاکبرداری شده جهت آرماتوربندی و صفحه‌گذاری اجرا می‌گردد. از بتن مگر علاوه بر ساختمان‌سازی در راهسازی نیز استفاده می‌شود.

اهمیت استفاده از بتن

استفاده از بتن برای مدتی محدود بود، زیرا اگرچه مقاومت فشاری قابل توجهی داشت، اما مقاومت کششی آن فقط ده تا بیست درصد مقاومت فشاری آن می باشد و در نتیجه در مقابل کشش بسیار ضعیف بود. برخلاف تصور عامل اصلی تاثیر مقاومت در بتن آب میباشد، میزان مصرف آب بیشتر از آن مقداری که در هیدراتاسیون سیمان نقش دارد موجب متخلخل شدن بتن میشود، درنتیجه بتن کم تراکم تری بدست می آید. برای کسب مقاومت نهایی بالا از بتن مهمترین فاکتور کسب مقاومت میزان مصرف آب میباشد که در علم بتن به آن نسبت w/c (نسبت آب به سیمان) میباشد. فرآیند آماده سازی بتن مکیده، شامل مکش آب اضافی با استفاده از پمپ خلاء بدون انتظار برای آماده سازی مخلوط بتن است.

مهم ترین عامل تعیین کننده استحکام بتن مسلح، چسبندگی بین بتن و تقویت کننده هاست. تقویت کننده های فولادی به شکل شبکه ای از میلگرد درون بتن قرار می گیرند. بتن آهکی همانطور که از نامش پیداست به جای سیمان در آن از آهک استفاده می شود. آهک ماده ای تجدیدپذیر است و از نظر زیست محیطی مضر نمی باشد.

  • یکی از مهم‌ترین خصوصیات که در دوام بتن‌ مؤثر است، میزان آب استفاده شده در مخلوط است.
  • در اینجا مواد اصلی افزودنی و اهداف برای دستیابی به آنها آورده شده است.
  • هنگامی که بتن سخت شده است، فلز توسط نوعی وسیله گیرنده به قسمت بیرونی اعضا لنگر می رود.
  • اطمینان حاصل کنید که تهیه کننده مخلوط آماده شما می داند که بتن را پمپ می کنید یا خیر.
  • بتن ممکن است از انواع مختلف سیمان و نیز پوزولان ها، سرباره کوره ‌ها، مواد مضاف، گوگرد، مواد افزودنی بتن، پلیمر های بتن، الیاف بتن و کارخانه قالب بتن غیره تهیه شود.

این بتن، امکان ایجاد الگوهای واقع گرایانه مانند سنگ های طبیعی، کاشی و گرانیت ها را با استفاده از طرح های تمبر حرفه ای فراهم می کند. آن ها مطابق با استانداردهای خاص مانند افزایش سریع استحکام، قالب گیری آسان، نفوذپذیری زیاد، دوام بالا، خصوصیات مکانیکی بالا و سازگاری با محیط زیست ساخته می شوند. مطابق اعلام انجمن ملی کنترل ترافیک هوایی، روزانه ۷۱۵۰۰ پرواز در ایالات متحده انجام می شود؛ بنابراین، حفظ ایمنی برای افرادی که به طور مداوم با فرودگاه ها سروکار دارند، ضروری است.

مواد افزودنی که شامل رنگدانه‌ها که می‌تواند برای تغییر رنگ بتن و زیبایی استفاده گردد. سنگدانه‌ها در بتن تقریباً سه چهارم حجم آن را تشکیل می‌دهند و ملات سیمان و آب یک چهارم بر مبنای حجم، سنگدانه‌های مورد استفاده در بتن را به سه دسته تقسیم می‌کنند. کیفیت بتن سخت شده باید در نظر گرفته شودبرای مثال مقاومت در برابر یخ زدگی، مواد شیمیایی ، نفوذپذیری در برابر کلر.

این ماده به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد ساختمانی در دنیای امروز شناخته می‌شود که انواع مختلفی دارد. به عبارت بهتر افزودن مواد مختلف به این ترکیب باعث ایجاد نوع جدیدی از بتن خواهد شد. فرایند شیمیایی که بین سیمان و آب اتفاق می‌افتد، به آن فرمی سخت و سنگی می‌بخشد و در صنایع عمرانی نیز به عنوان یک سنگ مصنوعی مورداستفاده قرار می‌گیرد. شاتکریت نیز یکی دیگر از مصالح پرکاربرد ساختمانی است که در ترکیب با بتن می‌تواند ویژگی‌های جالب‌توجهی را به وجود آورد.

افزودنی‌هایی نیز هستند که در ضمن تقلیل شدید آب باعث مقداری تأخیر در گیرش نیز می‌شوند و به عنوان تیپ G طبقه‌بندی شده‌اند. آب افتادگی بیش از حد منجر می شود تا سخت شدن بتن به تعویق افتاده و سبب مشکلات متعدد در سطح بتن گردد. وجود ماسه، مواد جذاب آب، سیمان یا خاکستر بادی بیش از حد علت های اصلی این موضوع است.

استفاده از بتن در ساخت پل