دسته‌ها
اخبار

قفل دیجیتال چیست؟

قفل دیجیتال قفلی است که با استفاده از برق کار می کند، یعنی نوعی قفل برقی. اما چرا به آن قفل دیجیتال یا قفل هوشمند می گویند؟ الکتریسیته به تنهایی یک ماشین را هوشمند نمی کند.

فناوری هوشمند یا دیجیتال یک دستگاه به دستگاه اجازه می دهد با شما ارتباط برقرار کند. پیام شما را دریافت می کند و یک پیام یا مرورگر ارسال می کند. همچنین می توان آن را از راه دور و غیر مستقیم نظارت و کنترل کرد.

قفل الکترونیکی روشی جدید برای محافظت از فضای شما در هماهنگی با سبک زندگی امروزی است. این قفل یک انتخاب عالی برای جایگزینی کلید، دستگیره و قفل سنتی است. علاوه بر صندلی، قفل الکترونیکی را می توان برای اتومبیل ها و تمام اتاق ها یا کانتینرهای دیگر استفاده کرد.

تفاوت قفل مکانیکی با قفل الکترونیکی چیست؟

در انواع قفل ها زبانه ای وجود دارد که درب را قفل می کند. وقتی در را می بندیم زبان نمی تواند حرکت کند و با حفظ حفاظ از باز شدن در جلوگیری می کند. هنگام بستن دستگاه تعدادی برگ وجود دارد. هنگامی که کلید داخل قفل قرار می گیرد، پین حرکت می کند. کلید با عملکرد منحصر به فرد فرورفتگی و فرورفتگی خود روی همان سیمی طراحی شده است که پین ​​را به یک موقعیت خاص حرکت می دهد تا در موقعیت مناسب قرار گیرد.

اما قفل الکترونیکی چگونه کار می کند؟ این قفل دارای قطعاتی به نام محرک است. توسعه دهندگان یک پیچ یا سیلندر قفل الکترونیکی را به یک موتور کوچک متصل می کنند. این موتور به طور کامل در چارچوب درب یا قفل قرار دارد. موتور توسط یک پالس الکتریکی کنترل می شود. موتور تنها پس از دریافت محرک مناسب توسط راننده روشن می شود.

انواع موتورهای الکتریکی کدامند؟

اشاره کردیم که موتور قفل الکترونیکی توسط یک ضربه الکتریکی کنترل می شود. این پالس می تواند به روش های مختلفی تولید شود که بر اساس آن بین انواع قفل های الکترونیکی تمایز قائل می شود. به عنوان مثال، این کار را می توان با استفاده از یک کارت خوان الکترونیکی، یک سنسور کنترل از راه دور یا یک صفحه کلید انجام داد.

مسدود کردن rfid

این قفل دارای تراشه های محبوب RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) است. این روش یکی از بهترین راه ها برای محافظت از قفل کارت است. اگر می خواهید ساختار و عملکرد این نوع قفل دیجیتال را بدانید، چیپ RFID دستگاه بسیار کوچکی است که اطلاعات را در آن ذخیره می کند. این اطلاعات با استفاده از یک اسکنر مخصوص خوانده می شود.

اسکنر RFID به سیستم کامپیوتری قفل متصل است. وقتی اطلاعات به درستی وارد شود، تراشه های RFID را اسکن می کند. هنگامی که تراشه داده های ورودی را در فاصله معینی از درب دریافت می کند، سیگنالی به مجموعه ارسال می شود و درب باز می شود.

قفل بیومتریک

فناوری محافظت از صورت زیبایی یک روش محبوب و رایج است. بیایید نحوه استفاده از این قفل الکترونیکی را ببینیم. این قفل با یک صفحه نمایش داخلی کوچک کار می کند. این مانیتور به اسکنر کامپیوتر متصل است. با این سیستم، اطلاعات بصری (مانند عنبیه چشم) برای هر فردی منحصر به فرد است. اگر اطلاعات با حقیقت مطابقت داشته باشد، قفل باز می شود.

قفل رمز عبور

قفل ترکیبی دارای یک صفحه کلید است که می توان آن را فراخوانی یا ضربه زد. اگر می خواهید دقیق تر بدانید که این نوع قفل هوشمند چیست، این قفل ها دارای یک کامپیوتر کوچک هستند. ابتدا یک کد توسط کاربر در حافظه این کامپیوتر ذخیره می شود. این کد مانند سایر رمزهای عبور یا پین کدهای شناخته شده برای ما، می تواند از اعداد و حروف تشکیل شده باشد.

اگر کد ورودی با کد ذخیره شده مطابقت داشته باشد و این ترکیب توسط رایانه شناسایی شود، سیگنال باز کردن قفل به قفل ارسال می شود و در باز می شود.

مزایای قفل الکترونیکی چیست؟

با دانستن تفاوت قفل های مکانیکی و دیجیتالی، می توانید مزایای آنها را استنباط کنید. در اینجا جزئیات بیشتری در مورد مزایای قفل وجود دارد.

بدون نیاز به کلید: اگر مکان خود را بسیار هوشمند کنید، نیازی به حمل کلید نخواهید داشت. از این رو ضرر و زیان و عواقب آن اشکالی ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به صورت بصری خود را شناسایی کنید یا کد خود را وارد کنید.

افزایش امنیت: قفل های الکترونیکی غیر قابل نفوذ و نشکن هستند. هنگامی که بدون انجام کاری وارد یا خارج شوید، درب به طور خودکار بسته و قفل می شود. به این ترتیب، مشکلاتی مانند فراموشی بستن در، امنیت خانه شما را به خطر نمی اندازد.

نگهداری آسان: قفل های الکترونیکی عمر طولانی دارند و می توانند سال ها بدون تعویض باتری کار کنند. اگر نصب توسط افراد متخصص و متخصص انجام شود در آینده نزدیک آسیبی نمی بیند و نیاز به تعمیر دارد. اگر کاربران نیز از روش های استفاده مناسب استفاده کنند، طول عمر آنها افزایش می یابد.

نیازی به حضور ندارید: برخی از سیستم های قفل دیجیتالی درب به شما این امکان را می دهند که در را به روی افرادی که نیازی به حضور ندارند باز کنید. به این ترتیب محدودیت های زمانی و مکانی حذف خواهد شد.

اشکالات قفل دیجیتال چیست؟

دانستن مزایا و معایب قفل برقی در کنار هم به ما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشیم و از آن به نحو احسن استفاده کنیم. البته آنچه ما می گوییم واقعاً مشکلی نیست; برعکس، مواردی وجود دارد که هشدار محسوب می شود. بعضی از آنها … هستند:

اشتراک گذاری رمز عبور: در مدل های قفل رمز عبور، ممکن است گاهی مجبور شوید رمز عبور خود را با چند نفر به اشتراک بگذارید. لطفاً توجه داشته باشید که این رمز عبور برای محافظت از کل مکان شما است. فقط آن را با افراد قابل اعتماد به اشتراک بگذارید و فراموش نکنید که در صورت لزوم رمز عبور را تغییر دهید.

خرابی به دلیل قطع برق: اکثر مدل های قفل هوشمند با باتری تغذیه می شوند، اما برخی از آنها به برق وابسته هستند. در صورت قطع برق – که اخیراً در کشور ما اتفاق افتاده – امکان ورود و خروج وجود ندارد.

رمز عبور را فراموش کرده اید: مثل گم کردن یک قفل مکانیکی است. اگر تمایل به فراموشی دارید بهتر است از نوع رمزگذاری شده استفاده نکنید و به جای آن از قفل بیومتریک استفاده کنید.

ما می دانیم که قفل الکترونیکی چیست، انواع و عملکردهای آن. برای ایمن نگه داشتن مکان ها، قفل های سنتی دیگر پاسخگو نیستند و باید از روش های جدیدتری استفاده کرد. از تکنولوژی مدرن استفاده کنید تا مکان خود را ایمن نگه دارید