دسته‌ها
اخبار

هواساز چیست؟ بررسی فنی و کاربرد انواع هواساز تهویه نگار-بتا تهویه

واحدهای پشت بامی دستگاه یکپارچه ای است که در بام ساختمان نصب می شود. این فیلترها باعث می شوند که تجهیزات از کثیف شدن مصون بوده و هوای تمیز و سالم را برای ساکنان فراهم می کند. نوع و میزان بازدهی فیلترهای به کار رفته در بانک فیلتر، میزان تاثیرگذاری این بانک را تعیین می کند. سیستم کنترل اتوماتیک که با کنترل و موقعیت دهی به تمام کلیدها، شیرها و دمپرهای هوای موجود در سیستم هوای مرکزی و سیستم توزیع، دبی و دمای هوا و آب موجود در سیستم را تنظیم و کنترل می کند. صاحبان پروژه ها از هواسازهایی که قدرت فیلتراسیون بالایی دارند جهت تهویه مطبوع اتاق های صنایع دارویی، اتاق های جراحی، کلینیک ها و بیمارستان ها استفاده می کنند‌.

خروجی هواساز، هوای مطبوع و مناسب محیط است که حجم، رطوبت، میزان آلایندگی و دمای خروجی در آن ها قابل تنظیم است. در بعضی از مناطق و بعضی از پروژه‌ها نیاز است که رطوبت هوای ورودی به حداقل برسد این کار در دستگاه هواساز می‌تواند به دوروش انجام شود. به دلیل مرکزی بودن سیستم توزیع آب گرم و سرد می‌تواند بهترین گزینه برای استفاده در محیط های اداری، مسکونی و صنعتی باشد.

انتخاب و طراحی صحیح و بهینه مبدل حرارتی در برآورده سازی نیاز های عملکردی و بهینه سازی مصرف انرژی در سیستم های تأسیسات و تهویه مطبوع بسیار مؤثر است. در هر یک از دو مسیر حلزونی ، یک جریان ثانویه ایجاد می شود که انتقال گرما را افزایش ، و تشکیل رسوب را کاهش می دهد. این مبدل ها کاملا فشرده هستند ولی به دلیل ساخت خاص خود ، نسبتاً گران قیمت می باشند. در این نوع مبدل ها جهت جریان های سرد و گرم عمود بر هم می باشند. به عنوان متداول ترین نمونه می توان از رادیاتور اتومبیل نام برد. در آرایش جریان عمود بر هم ، بسته به طراحی ، جریان مخلوط یا غیر مخلوط نامیده می شود.

این در حالیست که دستگاه‌های تبادل حرارت تمام استیل در محدوده ابعادی 18 فوت الی 72 قابل طراحی و ساخت هستند. در مدلهای مسی، سایز دستگاه و ظرفیت آن بر مبنای «سطح متراژی و حجم آب استخر» تعیین میشود. به یاد داشته باشید که ضخامت هر بخش از دستگاه مبدل بایستی بر اساس ph آب محاسبه شود. راندمان کاری انواع مبدل حرارتی پوسته و لوله، برای نوعهای متفاوتی از سیالات، بسیار مطلوب است. بد نیست بدانید که دمای سیال سرد خروجی از مبدل، هیچگاه به دمای سیال گرم خروجی نمیرسد.

فن کویل چیست؟ انواع سیستم های فن کویل مرکز کنترل ایران نمایندگی هانیول-بتا تهویه

طبیعتاً برج خنک کننده به منظور کارکرد خود همواره درصدی از آب (3 تا 5 درصد) تبخیر می نماید. در بسیاری از مناطق کشور تامین این میزان آب مخصوصاً در ظرفیتهای بالای 100 تن تبرید دشوار و نشدنی است. بسیاری از کارخانجات صنعتی به منظور رفع این معذل از سیکل بسته در خنک کاری آب مورد نیاز دستگاه های خود استفاده می کنند. پس اولین جایی که از برج خنک کننده مداربسته باید استفاده کرد زمانی است که تامین آب جبرانی برای مصرف کولینگ تاور فراهم نباشد. توان حرارتی در جذب گرمای ماشین آلات صنعتی در بخش کندانسور توسط کولینگ تاور را ظرفیت برودتی نامگذاری می کنند.

 • دقت کنید کولینگ تاور مدار بسته با برج خنک کننده خشک تفاوتی اساسی دارد.
 • دسته‌ای دیگری از برج خنک کننده با پیشرفت دانش و تکنولوژی وارد صنعت تبرید کولینگ تاورها گردید که از هر دو برج خنک کننده مدار باز و مدار بسته بصورت ترکیبی استفاده میکند.
 • برج خنک کن نیز می تواند مانند بیشتر ماشین آلات صنعتی به صورت دست دوم خرید و فروش شود.
 • بکارگیری سیکل بسته در جریان خنک کاری سیالات مختلف دیگر نیز مورد کاربرد قرار می‌گیرد.

تمیزکردن دستگاه ایرواشرهای خانگی خود را به صورت دوره ای انجام دهید. ایرواشرها مانند بسیاری از دستگاه های دیگر نیاز به نگهداری و مراقبت دارد تا طول عمر بهینه آن ها افزایش یابد. پس از بازدید از مکان مورد نظر و انجام مشاوره های لازم در خصوص انتخاب دستگاه و کانال کشی های مناسب، نقشه فنی دستگاه توسط مجموعه اصفهان هواساز تهیه شده و شرکت شروع ساخت دستگاه را آغاز می نماید. اتمام کار دستگاه مطابق با زمان تعیین شده در قرارداد می باشد و مشتری در زمان مورد نظر سفارش خود را تحویل خواهد گرفت. اما شما می توانید بهترین ایرواشر ها را با بهترین کیفیت و مرغوبترین و به صرفه ترین قیمت، در ایران تهیه نمایید. چرا که تولیدکنندگان ایرواشر ایرانی همیشه به تولید ایرواشر درجه یک و عرضه آن به مشتریان داخلی و همچون مشتریان سایر کشورها تولید می کنند .

روفتاپ پکیج (Rooftop packaged)

وقتی هوا وارد دستگاه می‌ شود توسط بسترهای فیلتراسیون آلودگی های آن جذب می شود. بدین ترتیب هوایی تمیز و مطبوع از دستگاه خارج شده و در محیط پخش می شود. هر چقدر در طراحی دستگاه از بسترهای فیلتراسیون بیشتری استفاده شود، هوای خروجی تمیز تر خواهد بود. سازندگان دستگاه هواساز سعی می کنند با توجه به ظرفیت و نوع فن بکار رفته از ورق های با ضخامت متغیر استفاده کنند. همچنین برای اینکه اتلاف انرژی صورت نگیرد، بین جداره داخلی و خارجی با عایق یورتان یا پلی استایرن پر می شود. رطوبت ­زن­ ها انواع مختلفی ازجمله سیستم رطوبت زنی توسط واسط مرطوب، رطوبت زن اسپری فشار بالا، ایرواشر، رطوبت زن بخار و… شامل می­شوند که از روش­ تبخیری، پاشش قطرات ریز آب به درون هوا و تزریق بخار سبب افزایش رطوبت هوا می­شوند.

بنابراین در زمستان با استفاده از موتورخانه و یا پکیج گرمایشی، آب گرم فن کویل ها تامین می گردد. معمولا در فن کویل های سقفی و زمینی می توان یک کانال و دریچه تعبیه کرد تا بتوان هوای آزاد بیرون را از این دریچه و کانال وارد فن کویل نمود. در چنین مواردی طراح سیستم تهویه باید بین تعبیه چنین سیستمی و به اصطلاح استفاده از فن کویل های داکتی (کانال دار) و استفاده از دستگاه هواساز مرکزی در ساختمان تصمیم بگیرد. در اکثر پروژه ها برای تامین هوای تازه به جای استفاه از فن کویل های داکتی ، از هواساز استفاده می شود. در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تأمین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و به وسیلهٔ کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد.

برج خنک کننده معنی در دیکشنری آبادیس-بتا تهویه

ویژگی چین دار بودن صفحات سبب می شود آشفتگی جریان سیال افزایش یابد. از این رو میزان حرارتی که انتقال یافته، افزایش می یابد و در نتیجه بازده گرمایی مبدل بالا می رود. از این رو غالباً، این نوع مبدل ها در ظرفیت های پایین به کار گرفته می شوند. جهت انتخاب و خرید آسان مبدل حرارتی، ابتدا باید نوع و ظرفیت مورد نیاز آن را تعیین کنید. در سایت مجموعه تخصصی دماتجهیز، اطلاعات فنی ده ها مدل از انواع مبدل های حرارتی صفحه ای و پوسته لوله ای ، از برندهای معتبر با گارانتی اصلی ، جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.

اما در قسمت بعدی برج آب دائما در حال گردش و پاشیده شدن بر روی کویلها میباشد. به این صورت که آب از تشتک برج به وسیله پمپ مکش میشود و بر روی کویلها پاشیده میشود. همزمان هوا به وسیله فن در جریان است و هنگام برخورد به آب سبب تبخیر آب از روی کویلها میشود.

برج خنک کننده سیکل بسته عموما برای دبی های کم و متوسط استفاده می شود. به همین خاطر در کولینگ تاور بتنی، معمولا از کویل استفاده نمی شود و برج مدار بتنی معمولا مدار باز است. در تصویر زیر مقایسه ای کلی بین ابعاد و قیمت حدودی برج خنک کن مدار باز، کولینگ تاور سیکل بسته و برج خنک کن هیبریدی را ملاحظه می کنید. نمونه برج خنک کننده تر نیروگاهی را می توان در نیروگاه نکا، نیروگاه تهران ، بخش قدیمی نیروگاه همدان و …. البته عموما کولینگ تاور های آب خنک نیروگاهی در ایران با سازه بتنی و فرم مکعب مستطیل ساخته شده اند.

برج های خنک کننده از لحاظ مکانیزم انتقال حرارت به دو گروه برج های مرطوب (مدار باز) و برج های خشک(مداربسته)تقسیم می شوند. تعادل pH ضعیف می‌تواند منجر به آلودگی یا آسیب پرهزینه به سیستم شما شود. این امر می‌تواند خوردگی را تسریع کند و طول عمر برج خنک کننده و سیستم‌های متصل را کاهش دهد.

مقایسه پکینگ برج خنک کن PVC و PP

تمام متریال به کار رفته در هواساز ایرواشر تابع قیمت دلار و نوسانات بازار می باشد، که قیمت دقیق دستگاه پس از محاسبه به­روز متریال اعلام می گردد. به عنوان مثال، گرم کردن و خنک سازی فضاهای بزرگ، مانند مساجد ، سالن ها، کارخانه ها و تأسیسات صنعتی، با استفاده از سیستم های فشرده سازی بخار، مانند پکیج یونیت یا چیلرها هم در سرمایه گذاری اولیه و هم در هزینه های عملیاتی بسیار گران تر است. در همین حال، نصب سیستم های ایرواشر با ظرفیت مشابه، به اندازه یک دهم سیستم فشرده سازی بخار کمتر خواهد بود.

 • ایرواشر‌های صنعتی همانطور که از نام آن مشخص است می‌تواند در کاریرد‌های صنعتی ازجمله کارخانه‌های ریسندگی و پارچه بافی که نیاز به ظرفیت بالای رطوبت دهی دارند، استفاده شوند.
 • ایرواشر آپارتمانی به صورت مستقل و بدون نیاز به لوازم گرمایشی یا سرمایشی جانبی، می تواند محیط را گرم یا سرد کند اما عملکرد هواساز اینطور نیست و همرا با دستگاه های سرمایشی مانند چیلر و دستگاه های گرایشی مانند بویلر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • این فیلتر‌ها از جنس توری‌های آلومینیومی آهنی بوده و با قاب فلزی ساخته می‌شوند.
 • همچنین دستگاه ایرواشر میتواند هوا را به وسیله‌ فیلترهای مخصوص از نظر آلودگی‌‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کرده و هوای پاک خارج کند.

وسیله ای که علاوه بر فیلتر نمودن و پاکسازی هوا از آلودگی، در رطوبت زنی، رطوبت‌گیری و خنک سازی هوا به کار می رود. ایرواشرها می توانند هم به صورت مستقل نصب شوند هم در مکانیزم دستگاه هواساز استفاده شوند. عملکرد گرمایش در ایرواشر ها از طریق کوئل های گرمایشی آبی انجام می پذیرد. این سیستم علاوه بر سرمایش دارای کویل آبگرمی است که در زمستان با وصل کردن آبگرم موتورخانه (آبگرم ارسالی از طرف بویلر) به آن و کارکرد فن دستگاه، هوای گرم وارد ساختمان می شود. قیمت ایرواشر نسبت به قیمت دستگاه هایی مانند چیلر که با سیکل تبرید تراکمی (سیستم های دارای کمپرسور) کار می کنند، به علت نداشتن کمپرسور ، کندانسور و … کمتر است.

تفاوت ایرواشر و هواساز چیست؟

در این دسته‌بندی، انواع برج‌های خنک کننده فایبر گلاس طرح مکعبی، برج خنک کن مارلی ذوزنقه‌ای و مکعبی، برج خنک کن سانتریفیوژ، برج خنک کن گرد، برج خنک کن کانتر فلو فلزی و مدل‌های دیگر جای می‌گیرند. معمولا زمان خرید برج خنک کننده، تولید کننده دسته ای از قطعات یدکی را به شما تحویل خواهد داد. معمولا قطعات یدکی شامل فن، قطره گیر، لوور، نازل و پکینک است و زمانی که هرکدام از این قطعات نیاز به تعویض داشت می توانید از قطعات یدکی استفاده نمایید. افراد و کارکنانی که مسئول نگه داری و سرویس های برج خنک کننده هستند باید بدانند که تعمیرات و سرویس های دوره ای این دستگاه دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. سرویس های دوره ای، تعمیرات و در صورت نیاز تعویض قطعات موجب جلوگیری از استهلاک و خرابی برج خنک کننده می شود و همچنین راندمان بالای دستگاه را همواره حفظ می کند.

هواساز چیست؟ بررسی فنی و کاربرد انواع هواساز تهویه نگار-بتا تهویه

همچنین مبدل ها پوسته و لوله به لحاظ شکل، متنوع بوده و تقریباً قابلیت طراحی های مختلف به منظور کاربردهای متنوع را دارا می‌باشند بجز موارد خاص کاربردی در مبدل های هوا خنک. مبدل حرارتی دستگاهی است که فرآیند تبادل گرما بین دو سیال با دماهای مختلف را که به وسیله یک جدا کننده صلب از هم جدا شده اند، انجام میدهد و در بسیاری از کاربردهای مهندسی یافت می شود. محل قرار گیری مبدل حرارتی استخری بعد از فیلتر شنی و قبل از تجهیزات گند زدایی آب استخر و جکوزی می باشد.

مبدل حرارتی پوسته-لوله:

این بدان معناست که شما آلرژن‌های محرک بیشتری را تنفس می کنید و ممکن است در معرض سطوح بالاتری از آلاینده‌های شیمیایی قرار بگیرید. ایرواشرها مزایا و معایبی دارند که اگر قصد استفاده کردن از آن‌ها را دارید، بهتر است ابتدا نکات زیر را بخوانید تا انتخاب دقیقتری داشته باشید. بخش آب افشان هنگامی که هوا را می شوید و ذرات جامد آن را می گیرد میتواند به آن رطوبت تزریق کند. ضمن افزایش دما ، رطویت آن را نیز تنظیم می کند و هوای بسیار مطبوعی به فضای خانه می دهد. پس از این مرحله ، هوای باکیفیت از طریق فن به داخل کانال ها رانده شده و به ساختمان منتقل می شود. دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و سایر گازهای خورنده وقتی در مجاورت با آب قرار می گیرند، مضر هستند و باعث ایجاد نوعی اسید رقیق می شوند.

مخزن آب ایرواشر

این سیستم عموما پارامتر های ترمودینامیکی ( همانند دما ، فشار ، رطوبت نسبی ) و میزان آلاینده های هوای محیط طراحی را کنترل می نماید. هواساز ها با توجه به کاربری دستگاه، میزان هوادهی، افت فشار، طول کانال کشی و امکانات درخواستی مشتری قیمت های گوناگونی دارند. مثلاً در مراکز درمانی نیاز به فیلتر هایی مانند فیلترهای هپا می باشد که این موارد در قیمت نهایی تاثیر گذار است. پارامترهای مختلفی بر روی فن دستگاه تاثیر می‌گذارد که می‌توان میزان هوادهی و طول کانال کشی را نام برد که هرچه این مقادیر بالاتر باشند، فن دستگاه باید بزرگتر و قویتر انتخاب شود. دستگاه های هواساز جهت تأمین نیاز سرمایش و گرمایش فضای پروژه، دمای هوای عبوری را تغییر می ­دهند. این فرایند به کمک مبدل­ هایی به نام کویل که در مسیر جریان هوا قرار می­ گیرند، صورت می ­پذیرد.

در نظر داشته باشید که ولتاژ مجاز هر مدل بر روی دستگاه درج شده و با چک کردن آن می توانید از هماهنگ بودن ولتاژ ورودی با آن اطمینان حاصل کنید. جهت ایمنی و بازدهی مناسب دستگاه باید از نصب آن در کنار وسایل گرمایشی، رادیاتور و در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزید. در رابطه با مدل های کاستی نیز باید دقت داشت که مدل های چهار طرفه آن در مرکز اتاق نصب می شود و مدل یک طرفه را باید نزدیک به درب، پنجره یا گوشه های محیط نصب کرد. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، باید در نگهداری و تعویض به موقع فیلتر هوا دقت داشت تا طول عمر دستگاه و کیفیت عملکرد آن افزایش پیدا کند.

آناتومی و ساختار اصلی فن کویل

داکت اسپلیت یک دستگاه دو تکه بوده ولی ایرواشر به صورت یک واحد می‌باشد. ایرواشر‌های صنعتی همانطور که از نام آن مشخص است می‌تواند در کاریرد‌های صنعتی ازجمله کارخانه‌های ریسندگی و پارچه بافی که نیاز به ظرفیت بالای رطوبت دهی دارند، استفاده شوند. این نوع از ایرواشر‌ها مانند دیگر ایرواشر‌های موجود، قابلیت استفاده از فیلتر هوا را نیز دارند که با توجه به ظرفیت مورد نیاز می‌توان آن را تهیه نمود. این دسته از ایرواشر‌ها مناسب برای فضاهای کوچک می‌باشد و در ظرفیت‌های کم و پایین قابلیت ساخت را دارند و کاربرد‌ آن‌ها در فضاهای کوچک زیاد می‌باشد. ایرواشر‌ها از نظر محل قرارگیری دستگاه می‌توانند شامل سقفی، دیواری و ایستاده باشند و از نظر نوع کاربری نیز شامل صنعتی و آپارتمانی و همچنین هایژنیک می‌باشند. پلاگ فن‌ها نیز نوعی از فن‌های سانتریفیوژ می‌باشند که بازه نسبتا بالایی دارند و در کاربرد‌های صنعتی و همچنین دستگاه‌های هواساز، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در شکل زیر نمای دو بعدی و سه بعدی از یک مبدل پوسته و لوله به همراه اجزای اصلی آن نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید، یکی از سیالات گرم یا سرد وارد دسته یا ردیفی از لوله ها (تیوب ها tube) شده و تا انتهای مبدل پیش می رود و با چرخشی ۱۸۰ درجه ای مجددا وارد ردیفی دیگر از لوله ها می شود. همزمان با آن، سیال دیگری که دمای متفاوتی دارد، از مجرایی وارد پوسته (شل shell) می شود و در پیرامون لوله ها شروع به حرکت می کند.

یکی از جریان های سرد یا گرم از طریق اتصالات مبدل وارد مجموعه لوله ها شده و سیال دیگر وارد پوسته مبدل می شود. انتقال حرارت از طریق مکانیزم های کانوکشن و کانداکشن بین دو سیال انجام می گیرد. مبدل های پوسته لوله اغلب برای دما و فشارهای بالا مناسب می باشند. این مبدل ها از پرکاربردترین نوع مبدل های حرارتی می باشند و از دو قسمت اصلی پوسته و لوله های باریک با مقطع دایره ای تشکیل شده اند. پوسته از جنس آهن یا استیل و لوله ها یا همان تیوب ها از جنس مس ساخته می شوند. معمولا سیال با ویسکوزیته بالاتر یا حاوی مواد جامد در درون پوسته می باشد و سیالات رقیق تر درون لوله ها حرکت می کند.

مبدل حرارتی لوله در لوله

در حالت نیمه باز ۹۰% میزان جریان برنامه ریزی شده می تواند به دمپر برسد. دمپر موازی با توجه به تطابق بیشتر می تواند کنترل دقیق تری را برای کل محرک ها اعمال کند. اغلب کویل ها از لوله های مسی ساخته شده اند که ردیفی چیده می شوند. این کویل ها به صورت اختصاصی برای مقادیر مختلف انتقال انرژی مورد نیاز طراحی می شوند.

مقایسه چیلر، ایرواشر، زنت، هواساز تیک سرویس-بتا تهویه

دستگاه ایرواشر وزن پایین تری دارد و فقط به یک زیرسازی سبک برای جاسازی نیازمند است. دستگاه های ایرواشر دارای ظرفیت هوادهی بین 1500 الی 6500 CFM هستند. هوای خروجی واشرهای هوا توسط افراد استنشاق می شود، در نتیجه هوای خروجی باید تمیز، بدون آلاینده و بی بو باشد. برای حل این مشکل، اکسید کننده های کم بو مانند پراکسید هیدروژن و برم دو بار در هفته به ایرواشر تزریق می شوند. همچنین توجه کنید که یاتاقان های دستگاه هواساز نیاز به روغن کاری مستمر دارد.

برج خنک کننده بتنی اغلب برای نیروگاه ها و شرکت های پتروشیمی اجرا میشه و کار بسار سنگینه و مارلی هم که بسیار خاص هستش . راه حل دیگر استفاده از منبع آب گرم جبرانی برای ایجاد تعادل دمایی در دستگاه میباشد. اضافه نمودن ضد یخ به سیکل کولینگ تاور با اضافه کردن اتیلن گلیکول به تشتک دستگاه امکان تشکیل بلورهای یخ تا حد زیادی کاهش یافته و در دماهای منفی نزدیک به صفر دیگر برج یخ نمی‌زند. اعم از مکعبی یا مخروطی بودن که این عامل نیز تقریبا از بودجه مورد نظر کارفرما تاثیر می‌پذیرد.

پمپ اسلاری

میزان سطح صدای دستگاه از عوامل مهم دیگر در انتخاب فن کویل می باشد که تضمین کننده ی آرامش در فضای نصب دستگاه می باشد. چند نمونه از فن کویل ایرانی مانلی پس از تولید جهت تعیین میزان صدای آن ها بر اساس استاندارد AMCA 301 تست می شوند. فن های به کار رفته در دستگاهها فوق کم صدا ساخت کمپانی YILIDA می باشند.

2# فن کویل دیواری (Wall mounted)

با توجه به سادگی تمیز کاری مبدل‌های صفحه‌ای عملاً زمان مورد نیاز برای تشکیل رسوب ارضاء نمی‌شود. در عمل محدوده نسبتاً متنوع و زیادی از انواع صفحات مبدل وجود دارد اما به بررسی دو نوع نسبتاً جدید از این صفحات می‌پردازیم که کاربرد وسیعتری دارند. البته با توجه به تغییرات زیاد انتقال حرارت و فشار در هر الگوی صفحات موجدار روش‌های پیشگوئی انتقال حرارت و فشار بر اساس داده‌های تجربی همان الگوی مشخص استوار است.

مزایای مبدل حرارتی صفحه‌ای

کویل­ های هواساز بسته به نیاز و شرایط کاری به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم ساخته می­شوند. می توان گفت دستگاه هواساز همان فن کویل است با این تفاوت که در ابعاد بزرگتر و به صورت مرکزی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین هواساز هوای محیط بیرون را به داخل ساختمان می دمد. به طور کلی سیستم هواساز این گونه است که دستگاه به صورت مرکزی بیرون ساختمان نصب شده و به اتاقهای مختلف یا فضاهای جداگانه کانال کشی می شود. دستگاه هواساز فقط شامل یک کوئل مرکزی داخلی می باشد و مرکزی بودن این کوئل باعث یکسانی دما در کلیه فضاها و اتاقها می گردد، از این رو به این مدل از هواساز ها تک منطقه ای، تک دما و یا سینگل زون گفته می شود. امروزه استفاده از این مدل از هواسازها کمتر شده و معمولا برای سالن ها و یا سوله هایی که دما و فضای یکپارچه دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

 • ولی هواساز برتری که نسبت به فن کویل ها دارد این است که می توان حجم بالایی از هوای تازه را به درون ساختمان تزریق کرد که از این نظر به انواع معمولی و فول فرش تقسیم بندی می شوند.
 • زمانبدی ریست با استفاده از OSA فعال باشد در حالی که سرمایش برای حفظ دمپر دستگاه پایانه در یک وضعیت معین فعال شده است.
 • فیلترها باید هرچند وقت یکبار تمیز و تعویض گردند در غیر اینصورت باعث کاهش راندمان دستگاه می شوند.
 • اگر بخوایم برای باز بودن درب اتاقی که HVAC کار میکنه و برای افت فشار هوا سیگنالی داشته باشیم چه کاری باید انجام بدید و چه تجهیزی رو پیشنهاد میدید.
 • زمانبندی مناسب برای کارکرد هواساز تاثیر بسازایی در کاهش مصرف انرژی و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری هواساز دارد.

لوله کوچک‌تر درون لوله بزرگ‌تر و هم‌مرکز با آن جای‌گیری می‌شود. نحوه کار در این مبدل‌ها به این صورت است که یکی از سیالات درون لوله کوچک‌تر و دیگری در فضای میانی دو لوله جاری می‌شود و دو سیال با هم تبادل حرارت می‌کنند. در این مبدل‌ها که به مبدل‌های لوله‌ای دوبل نیز معروف‌اند، دیواره لوله داخلی سطح انتقال حرارت را تشکیل می‌دهد، که معمولا برای افزایش سطح روی لوله داخلی را فین گذاری می‌کنند. قبل از پرداختن به انواع مبدل حرارتی، لازم است توضیحی درباره مبدل حرارتی داشته باشیم. در صنعت HVAC یکی از مهم‌ترین اجزا در تمامی سیستم‌ها مبدل حرارتی است.

 • به دلیل کوچک‌تر بودن این مبدل از بسیاری انواع دیگر (مانند مبدل پوسته و لوله)، این نوع مبدل به‌شدت در مصرف جا صرفه‌جویی می‌کند.
 • لذا، امروزه بکارگیری مبدل های حرارتی صفحه ای در صنایع مختلف فراگیر شده است.
 • در جریان مخالف دریجه‌های ورودی دوسیال در دوسمت متفاوت قرار گرفته‌است.
 • سطح انتقال حرارت برای این مبدل‌ها در محدوده ۰٫۵ تا m۲۵۰۰ و فشار کارکرد تا ۱۵ بار و دمای ۵۰۰ سانتیگراد محدوده می‌شود.
 • نقش ورق‌ها فلزی ایجاد سطوح تبادل دما و وظیفه واشرها، آببندی سطوح تبادل دما نسبت به یکدیگر و همچنین نسبت به محیط پیرامونی مبدل حرارتی صفحه‌ای است.
 • از صنایع دارویی گرفته، تا کارخانجات غذایی و پتروشیمی، می‌توان این مبدل حرارتی را یافت.

مشکلات هواساز | قبل از اینکه به بررسی مشکلات هواساز بپردازیم، شاید بد نباشد نگاهی به اجزای هواساز و نحوه عملکرد سایت بتا تهویه آن بیندازیم. فن‌ها برای اطمینان از گردش جریان هوای کافی بر مبنای شرایط بکار می‌روند. هوای بیرون به‌وسیله فن (دمنده) به درون محفظه کشیده می‌شود و با عبور از قسمت‌های مختلف نظیر فیلتر، کویل و… و با رسیدن به شرایط دلخواه به درون شبکه کانال‌کشی و درون ساختمان هل داده می‌شود. فن‌های سانتریفیوژ و پلاگ­فن به‌طور عمده در هواساز مورد استفاده قرار می­گیرند.

اینها باعث میشود که این نوع فیلینگ برج خنک کننده طرفدار زیادی نداشته باشد. پکینگ فیلم برج خنک کن متناسب با گام ها در گریدهای مختلف تولید می شود. از پر طرفدارترین مدل های پکینگ فیلم می توان پکینگ های فیلمی گام 12، گام 14، گام 19، گام 24 و گام 30 را نام برد. در این بین پکینگ فیلمی گام 19 ( ¾ اینچی یا 19 میلیمتری ) یکی از مناسب ترین و پر کاربردترین مدل ها می باشد.

انواع برج خنک کننده بر مبنای مکش هوا

در این فرمول، E گرمای دفع شده بر حسبCal/hr ، Wدبی آب خنک شونده بر حسبIb/hr بوده، S گرمای ویژه مایع خنک کننده بر حسب Ib.f/Btu و ∆T نیز کم‌شدن دمای مایع خنک‌شونده بر حسب f است. به این ترتیب توزیع آب در سطح گسترده‌تری انجام شده و میزان تبخیر افزایش می‌یابد. گاهی ممکن است در جریان تبادل حرارتی، برج‌های خنک کننده مقداری از آب به شکل مه درآمده و به شکل‌های مختلفی از جمله جریان هوای دمنده یا به واسطه باد، از برج خارج شود. برج های خنک کننده مدار باز جریان متقاطع معمولا دارای عملکرد مخصوصی هستند و به همین دلیل به شکل مکعبی طراحی و ساخته می شوند. این نوع کولینگ تاور به وسیله یک کمپانی ژاپنی طراحی و ساخته شده است. نام این شرکت ابارایی است و در داخل کشورمان به این نوع برج جریان متقاطع ابارایی هم می گویند.

حتماَ به سراغ دستور العملهای بین المللی یا کارخانه‌ای نصب مبدلهای گرمایی بروید. البته یکی از معایب آرایش مربعی قرار گرفتن تعداد کمتر لوله در یک سطح معین می‌باشد. (کیفیت ساخت و متریال لوله‌ها بر اساس نوع کاربری محیط نصب، شرایط محیط، فشار و البته دما تعیین می‌شود). در انتخاب مبدل حرارتی پارامترهای مهمی تاثیرگذار استکه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد. مبدل های حرارتی دارای دسته بندی های مختلفی هستند ولی بطور کلی به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

کار درست این است که فضای در نظر گرفته شده برای نصب هواساز زیرساخت خیلی خوبی داشته باشید تا بتواند ارتعاشات و وزن دستگاه را تحمل کند که به سایر قطعات سازه انتقال ندهد. در دستگاه های هواساز متناسب با کاربری پروژه از انواع فیلتر ها می توان استفاده نمود. فیلتر آلمینیومی ( قابل شستشو )، فیلتر کیسه ای، هپا، اولپا، پلیتد و … جهت پاکسازی و فیتلراسیون هوای ورودی به هواساز مورد استفاده قرار می گیرد.

ارزانترین فن کویل های موجود در بازار می توانند از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند که از برندهای معتبر و ارزان بازار می توان به مارک گرین، جی پلاس، هایسنس و گلدیران اشاره کرد که محصولی با کیفیت مطلوب به مشتریان عرضه می دارند. از برندهای معتبر در بازار ایران که همگی دارای شرایط ذکر شده هستند می توان به برند فن کویل آذرنسیم، سرماآفرین، ساران، آکس، تراست، وستن ایر، گرین اشاره نمود. جهت مطلع شدن از قیمت به روز انواع این محصولات می توانید به سایت دماپویا مراجعه کنید.

 • در مناطق معتدل به ازایی هر متر مربع از فضای مسکونی با ارتفاع 3 متر، 450 BTU بر ساعت طرفیت سرمایشی محاسبه می شود.با تقسیم مقدار ظرفیت برودتی بر عدد 22 تا 25 ظرفیت تقریبی دتگاه بر اساس CFM محاسبه می شود.
 • این فن ها بر اساس شکل ظاهری، محل نصب و نوع کارایی به چندین دسته تقسیم میشوند که شما باید با مشاوره با متخصصین درباره این شاخص ها، بتوانید سیستم مناسب را برای فضای خود انتخاب کنید.
 • فن کویل کاستی چهار طرفه گرین سری ایرباس در ۷ ظرفیت مختلف ۳۰۰ الی ۱۴۰۰ CFM عرضه می شوند و در ساختمان های مسکونی، اداری، هتل ها و … قابل استفاده می باشند.
 • در سیستم های چهار لوله، دو لوله آب رفت و دو لوله آب برگشت داریم و به طور هم زمان سرمایش و گرمایش در محیط انجام می گیرد.

در سیستم سرمایشی دستگاه ایرواشر همچون سیستم گرمایشی، رطوبت هوا کنترل می شود و به دلیل وجود رطوبت کافی در محیط، دچار خشکی پوست نمی شوید. البته از آنجایی که دستگاه ایرواشر رطوبت را بیشتر می کند شاید در مناطق مرطوب کشور کارایی لازم را نداشته باشد و استفاده از این دستگاه در مناطق با اب و هوای خشک یا نیمه خشک کاربرد بیشتری دارد. ایرواشر چیست و چه تفاوتی با هواساز دارد ؟ ایراوشر به عنوان یک دستگاه خنک کننده و همچنین گرم کننده شناخته می شود که ضمن سیستم گرمایشی و سرمایشی خود، توانایی پاکسازی محیط از آلودگی ها را دارد و برای تهویه محیط از آن استفاده می شود. در عملکرد رطوبت سازی ایرواشر ها، آب موجود در ایرواشر از طریق لوله های گرمایشی و کوئل ها تا حد زیادی داغ شده و به حالت بخار در می آید.

این تبادل حرارت گاهی برای ایجاد گرمایش است و گاهی ایجاد سرمایش؛ گاهی برای مصارف صنعتی است و گاهی برای تهویه مطبوع. دو لوله هم مرکز را در نظر بگیرید که داخل یکدیگر قرار گرفته‌اند و مقطع آنها دایره است؛ این ساده‌ترین سیستم یک مبدل حرارتی دو لوله‌ای است. در هر یک از لوله‌ها یک سیال جریان دارد؛ یعنی دیواره لوله داخلی مرزی است که بین این دو سیال قرار گرفته است. مبدل صفحه‌ای دارای یک سری صفحه موج دار یا اصطلاحا دارای اعوجاج است و جنس این صفحه‌ها اغلب از استیل ضدزنگ است. نکات مهم درباره این نوع مبدل، بالا بودن میزان کاهش فشار و ضریب انتقال حرارت است؛ علاوه بر این میزان تشکیل رسوب‌های معدنی با این مبدل بسیار کم است. بسیاری از سیستم‌های تهویه ارائه شده در جهان تهویه ریما با این مبدل کار می‌کنند.

تواند هم کاملاً هوای تازه بوده و هم بخشی هوای تازه و بخشی هوای برگشت باشد. در هر نوع کاربری که رفت و آمد در آن زیاد بوده و باید اکسیژن به میزان کافی تامین شود. این نوع مرطوب‌کننده یک سری و نازل‌های اسپری دارد که می‌توانند آب را با فشار PSI 15 یا حتی بالاتر اسپری کنند. ابتدا در دهه 80 میلادی به این نتیجه رسیدند که می‌توان از آمونیاک به عنوان یک عامل خنک کننده استفاده کرد. با توجه به سرمای زیاد منطقه، معمولا ابعاد دستگاه بزرگتر از حد معمول میشود. عادی – باز یعنی این که تا وقتی که عملگر فعال نشده است، شیر در حالت باز قرار دارد.

هواساز افقی (Horizontal):

شیر سه راهی جریان را صرفا هدایت می کند و غلبه ای برآن ندارد پس محرک آن به گشتاور کمتری نیاز دارد. یک شیر سه راهی ممکن است در یک دوراهی پنهان شود ولی محرکه جایگزین نشده باشد. شیر هارا بررسی کنید و مطمئن شوید که وضعیت آن ها به همان صورتی است که در سیستم کنترل کننده مرکزی نشان داده شده است. صرفه جویی برای حذف یا کاهش برودت مکانیکی هنگام کمتر بودن دمای هوای خارجی از هوای بازگشتی طراحی شده است. صرفه جو گر ها می توانند به میزان قابل توجهی انرژی ذخیره کنند ولی اغلب به دلیل عدم آگاهی اپراتور های ساختمان عملکرد ضعیفی دارند.

ویژگی های دستگاه هواساز چند منطقه ای

کاستی چهارطرفه ، دستگاه با چهار دمپر هوا ، هوای خروجی را به چهار طرف پرتاب می کند. این مدل باید در وسط اتاق نصب شود ، به همین دلیل می تواند با طراحی اتاق ، مانند مکان لوستر ها ، در تضاد باشد و در منازل مسکونی خیلی هم پرطرفدار نیست ، اما برای سالن های بزرگ ، راهروها ، بیمارستان ها و … مناسب است. که می توان از فیلترهای قابل تعویض باشند یا از فیلترهای فلزی استفاده نمود که در این حالت نیازی به تعویض نیست و باید به صورت دوره ای فقط شستشو شوند.

فن کویل کانالی ساران مدل SRDF-1800

ایرواشر در حالت گرمایشی دقیقا مشابه سیستم گرمایش دستگاه هواساز عمل میکند و از قدرت گرمایی بالایی برخوردار است. ایرواشرها تجهیزات با کیفیتی هستند که میتوانند جهت رطوبت زنی در دستگاه‌های هواساز یا هوارسان نیز از آنها استفاده کرد. ایرواشرها قادر به تسکین علائم ناراحت کننده هوای خشک و کاهش آلرژی شما هستند.

خرید مبدل حرارتی قیمت انواع مبدل حرارتی صفحه ای دماتجهیز-بتا تهویه